Call Turkey - Click on the flag ! 2.8
712

Diğer ülkelerden aramalar için buraya tıklayın !

KATALOG CHİP GSM UYDU KELEBEKLER HAVAYOLLARI TÜRK TEMALI KARTLAR EVİ ARARKEN BASIN'DAN

Türk Telefon Kartları Listesi ve Linkleri

Türk Smart Chip Kartları

Türk GSM Kartları

Türk Uydu Telefonu Kartları

Türkiye Konulu Kartlar

Aranan Türkiye Konulu Kartlar

KKTC Manyetik Kartlar

KKTC Chipli Kartlar
KKTC GSM Kartları
Kelebek Kartlarım
Aranan Kelebek Kartları
Havayolları Kartları
Ulaşım Kartları
 
Evi ararken...
Basın'dan: Ne dediler ???
Favori linkler

Mustafa Kemal Atatürk ( 1881-1938)  - Hollanda KPN/Telecom kartı üzerinde

TÜRK TELEFON KARTLARI KATALOĞLARI 2002/2004/2010

Latvia telefon kartı üzerinde 14. Evlilik Yıldönümümüz - 27 Mayıs 2002

Sevgili Cennet papağanımız "Haydut" un Anısına...

Maldivler'den selamlar - White Sands Resort - Aralık 2003

 


 

  Türk Telefon Kartları Sitesine Hoşgeldiniz

Türkçe English

Adım İzzet Kırbaş. 58 yaşındayım,  Elektrik Mühendisi'yim ve İstanbul'da yaşıyorum. Bütün dünyadan belirli konularda kullanılmış telefon kartları topluyorum.

Tüm dünyada 6.000.000'un üzerinde telefon kartı koleksiyoncusu olduğunu biliyormusunuz? Bende bu konuyu seçerek ülkemi bu yolla tanıtmaya çalışıyorum. Şu ana kadar İnternet vasıtası ile tüm dünyadan 300' ün üzerinde kişi ile en az 900 kere kart değiştirdim. Kendimi bu konuda bir uzman olarak görmüyorum. Bu neden ile vermiş olduğum bilgilerde bazı yanlışlıklar veya eksiklikler olabilir.  Kısıtlı kaynaklardan kendi çabalarım ile ancak bu kadarını yapabildim. En büyük dileğim ülkemizde bu konuya gönül vermiş kişiler ile bir klüp oluşturmaktır.

Telefon kartı biriktirmeye yoğun olarak Şubat 1998'de 20 kart ile başladım. Bu tarihten önce çeşitli ülkelere yaptığım gezilerde kendi kullandığım kartları bir köşeye koyuyordum. Şu anda ise yaklaşık 6000 karta ulaşmış durumdayım ( Sanırım, tek tek saymak için hiç fırsatım olmadı !!! ). Tüm dünyada çok çeşitli kartlar üretildiği için koleksiyonumu aşağıdaki konular ile sınırlamak zorunda kaldım:

Trenler, sivil yolcu uçakları, bisikletler, uzay ve uydular, hayvanlar (özellikle kelebekler ve kaplanlar), Noel Baba, Coca / Pepsi Cola, Disney karakterleri, UNICEF, Formula 1 ve yarış otomobilleri.

PTT ve Türk Telekom tarafından yayınlanan kartlar ile ilgili genel bilgiler:

Türkiye'de ilk telefon kartları Eylül 1986'da kullanılmaya başlandı. Bu kartlar İsviçre Landis & Gyr firması tarafından PTT adına üretilen optik kartlardı. Bu kartlar 1986 - 1992 tarihleri arasında geniş ölçüde kullanıldı. 1989 başlarında sistem değiştirilerek optik kartlardan Belçika Alcatel - Bell firmasi tarafından üretilen ve halen kullanılmakta olan ince manyetik kartlara dönüldü. 24 Nisan 1995'te PTT'nin telekomünikasyon sistemi hakları Türk Telekom'a devredildi. 1989 yıllarında yeni kullanılacak sistemi belirlemek üzere çeşitli test ve örnek kartları yapıldı. Bunlar İngiliz GPT (Mercury), Japon Tamura, İtalyan Urmet kartları olup sonuçta Belçika Alcatel-Bell firması yapımı manyetik kartların kullanımı seçilmiştir.

Alcatel kartları  30, 60 ve 100 kontör olmak üzere 3 değişik şekilde basılmaktadır ve Türkiye genelinde en yaygın kullanılan kartlardır.  Ülkemizde kullanılan Alcatel kartlar, 1999 yazına kadar içindeki kredi bittiğinde telefon makinası tarafından alıkoyulmaktaydı. Bu neden ile 1999 yazına kadar yayınlanmış kartların bulunması (bazıları dışında) biraz zor olmaktadır.
Türk Telekom, Mayıs 1997 - Aralık 1998 tarihleri arasında ancak 10.000 tirajlı sınırlı sayıda basılan bir kaç seri dışında yeni kart basmamıştır. Bu kartlar ise genelde halka satılmamış, Tanıtım Müdürlüğü tarafından koleksiyonculara satılmış ve genelde toplu alım yapan satıcılar üzerinden dış ülkelere gitmiştir. Bu neden ile ülkemizde değişmek üzere çok çeşitli kullanılmış kart bulma imkanı  kısıtlıdır.

Akıllı kart tabir edilen Smart chip kartlar Türkiye'de geniş anlamda ilk olarak Haziran 1996'da İstanbul'da yapılmış olan Birleşmiş Milletler Habitat Konferansı dolayısı ile çıkarılmış, Netaş Millennium ankesörlü telefonlarda kullanılmak üzere üretilmis ve Türk Telekom tarafından dağıtılmıştır. Bu kartlar 100 ve 350 kontör olarak sırası ile 44.000 ve 36.000 adet basılmıştır. İlk ve tek geniş ölçüde kullanılan chip Türk kartları olarak yurtdışındaki kolleksiyoncular tarafından ilgi görmektedir.

1998 başlarında Türk Telekom "Küresel Kart" adı altında hazır kartlar da yayınladı. Bu kartlar 100, 200 ve 400 birimlik olup genelde Türkiye'de yaşayan yabancılar ve turistler tarafından yaygın olarak kullanılmaktadır. Bu kartlar ile herhangi bir telefondan kartınızda bulunan şifreyi girerek istediginiz bir yer ile telefon görüşmesi yapabilirsiniz ve telefon ücreti kart kredinizden düşer, arama yaptığınız telefona herhangi bir bedel yazılmaz. Ayrıca bu kartların 1 birimi, normal kartların 2 kontörüne eşdeğerdir. Bu neden ile fiyatları örneğin 100 birimlik Küresel kartın satış fiyatı, 2 adet 100 kontörlük manyetik telefon kartı ile aynı değerdedir. Ancak bu sistem uzun ömürlü olamamış ve tamamen kapatılmıştır. Kartları Türk Telekom Sanal Market'te sadece koleksiyon amaçlı olarak satılmaktadır.

Eylül 2000'de Bilişim 2000 Fuarında Türk Telekom, Alcatel Teletaş ve Karel tarafından yeni chip kart ile çalışan telefonlar tanıtılmış ve bunlar ile ilgili 50 kontürlük deneme kartları dağıtılmıştır. Ocak 2001'den itibaren büyük şehirler öncelikli olmak üzere merkezi bölgelere bu yeni smart chip kartlar ile çalışan telefonlar yerleştirilmeye başlanmış ve Şubat 2001'den itibaren kartlar kullanım için piyasaya verilmiştir. İlk seri 16 kart'tan oluşan Büyük Türk Devletleri serisi olup,  Aralık 2001 itibarı ile serinin tüm kartları yayınlanmıştır. Bunu diğer tematik seriler takip etmiştir. İlgili resimler,  yukarıda verilen  Türk Telefon Kartları listesindeki linklerde görülebilir.

Eylül 2004'de Küresel Kartların yerini alan Ön ödemeli telefon kartları 20 kontörlük ücretsiz numune ile başlatılmış ve bunu 50, 100, 200 ve 500 kontörlük ön ödemeli kartlar takip etmiştir.

Bu sayfa ve linkler periyodik olarak güncelleştirilmektedir. Gelecekte Türk telefon kartları üzerine daha ayrıntılı bilgiler eklenecektir.

e-posta: 

Son Güncelleme 20.06.2016 

FAVORİ LİNK'LERİM:

Eyüp Güçmen Web Sayfası
 

Bu sitenin web hosting'i    tarafından yapılmaktadır